Zakup mieszkania na licytacji komorniczej a niechciany lokator
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej a nieplanowany lokator to temat, który może zainteresować osoby poszukujące alternatywnych sposobów inwestowania swoich oszczędności. Licytacje komornicze oferują możliwość zakupu nieruchomości po niższych cenach niż na rynku pierwotnym czy wtórnym, jednak wiążą się z pewnym ryzykiem oraz dodatkowymi obowiązkami. Warto zatem porównać te dwie opcje inwestycyjne (zakup na licytacji komorniczej oraz kupno lokalu tradycyjnym sposobem), aby podjąć świadomą decyzję.
Ryzyko związane z zakupem domu na licytacji komorniczej: jak eksmitować lokatora?
Licytacja komornicza to proces sprzedaży nieruchomości, który odbywa się w ramach egzekucji komorniczej. Głównym celem aukcji komorniczej jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela poprzez sprzedaż nieruchomości dłużnika. Termin licytacji jest wyznaczany przez komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne. Licytacja odbywa się zazwyczaj w formie przetargu ustnego, podczas którego uczestnicy składają swoje oferty kupna.
Czy mogę skorzystać z aukcji komorniczej? Jak w praktyce wygląda licytacja domu?
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej różni się od tradycyjnego zakupu nieruchomości. W przypadku kupna mieszkania na licytacji komorniczej, nabywca nie zawiera umowy sprzedaży z dłużnikiem, lecz z komornikiem. Kupno takiej nieruchomości może być korzystne ze względu na niższą cenę, jednak wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i ryzykiem. Nabywca musi być świadomy, że zakupione mieszkanie może być obciążone długami, a także może być zamieszkałe przez lokatorów.
Licytacja komornicza umożliwia zakup lokalu w niższej cenie. Z zasady przyjmuje się, iż licytacja rozpoczyna się podaniem ceny ustalonej, jako 3/4 wartości przedmiotu licytacji. W przypadku domu, mieszkania lub gruntu jest ona ustalana na podstawie faktycznych cen funkcjonujących na rynku. Gdy nie było chętnych na zakup mieszkania na licytacji w takiej kwocie, ustalany zostaje drugi termin. W związku z tym ustalana jest nowa cena i wynosi ona 2/3 wartości obiektu.
O czym jeszcze warto pamiętać? Każda osoba przystępująca do licytacji musi zapłacić wadium. Jest to 1/10 kwoty obiektu objętego aukcją. Opłata ta jest zwracana osobo, które nie wygrały postępowania i nie stały się prawnym właścicielem. Z kolei wadium osoby, która wygrała wchodzi na poczet całości wylicytowanej sumy. W trakcie licytacji cenę podbija się o co najmniej 1% ceny wywoławczej po zaokrągleniu do pełnych złotych.
Nabycie nieruchomości i eksmisja komornicza
W przypadku mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem, nabywca musi liczyć się z koniecznością eksmisji lokatora. Lokatorzy a licytacja to kwestia, która może wpłynąć na decyzję o zakupie mieszkania, domu lub działki. Warto zatem zastanowić się, czy mieszkanie z lokatorem jest dla nas odpowiednią opcją inwestycyjną. Warto również pamiętać o prawach i obowiązkach lokatorów mieszkania, które mogą wpłynąć na proces eksmisji.
Jak można sfinansować zakup nieruchomości pochodzącej z licytacji? W wypadku zakupu na licytacji można skorzystać tylko z zakupu za gotówkę.
Etapy eksmisji i wymeldowanie dłużnika
Jak w praktyce bezpiecznie kupić nieruchomość, gdy mieszkają w lokatorzy? Czy istnieje różnica, gdy osoby zajmujące obiekt mają prawo do lokalu zastępczego lub nie mają takiego przywileju? Z pewnością osoby, którym przysługuje lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Decyzję w tej sprawie podejmuje sąd a obowiązek wskazania takiej nieruchomości leży po stronie gminy.
Należy mieć świadomość, że nie wszystkie osoby mogą mieć przyznany lokal socjalny. Sąd wydając decyzję wyklucza z prawa do jego posiadania osoby, które były sprawcami przemocy domowej bądź w sposób rażący lub uporczywy wykraczały przeciwko porządkowi domowemu.
Eksmisja po licytacji: usunięcie z mieszkania dłużnika
W przypadku, gdy nabywca zdecyduje się na eksmisję niechcianych lokatorów, musi liczyć się z koniecznością przeprowadzenia eksmisji komorniczej. Proces ten obejmuje wymeldowanie dłużnika oraz opróżnienie lokalu. Postępowanie eksmisyjne może być czasochłonne i kosztowne, dlatego warto wcześniej zapoznać się z etapami eksmisji oraz sposobami, jak pozbyć się niechcianych lokatorów.
Nieruchomości na licytacji mogą być atrakcyjne ze względu na niższą cenę, jednak wiążą się z pewnym ryzykiem związanym z ich zakupem. Nowy właściciel nieruchomości nabywanej na licytacji komorniczej musi zastanowić się nad możliwościami sfinansowania zakupu. Ponadto, nabywca powinien pamiętać o konieczności uzyskania prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności, które potwierdzi jego tytuł prawny do posiadania nieruchomości. Tym samym stanowi ono prawo własności do użytkowania danego obiektu.
Właściciel powinien dokładnie zastanowić się, czy licytacja komornicza jest dla niego atrakcyjną propozycją. Być może warto zastanowić się nad innymi możliwościami spłaty zadłużenia. Należy również pamiętać, że komornik ma prawo do wyznaczenia terminu licytacji, co może wpłynąć na naszą decyzję o zakupie nieruchomości. Czuwa on także nad porządkiem licytacji.
Eksmisja do lokalu zastępczego, czy mieszkanie z lokatorem?
Czy można kupić mieszkanie z licytacji komorniczej? Z czym wiąże się kupno takiej nieruchomości?
Wraz z zakupem zakupem domu lub mieszkania na licytacji komorniczej pojawiają się nowe zapytania i wątpliwości. Przede wszystkim warto zauważyć, że wraz z ogłoszeniem stanu pandemii covid-19 wstrzymano wydawanie decyzji o eksmisji. W rezultacie zmniejszyła się liczba chętnych, którzy zdecydują się na zakup lokalu na licytacji. Dla nabywcy bowiem oznaczałoby to nabycie obiektu z lokatorem, którego w żaden sposób nie można usunąć zakupionego mieszkania lub domu.
Jednak w ubiegłym roku, gdy został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego uległo to zmianie. Decyzja ta oznaczała dla licytujących powrót do dawnego stanu. Tym samym można było oczekiwać od sądu, że wyda decyzję o eksmisji niechcianych lokatorów. Informacja ta może ucieszyć wiele osób chcących kupić lokal w atrakcyjnej cenie. informacje o zadłużonych
Gdzie można znaleźć informacje o zadłużonych nieruchomościach na licytację komorniczą? Istnieje obowiązek umieszczenia ich w ustalonych miejscach, należy do nich:
- portal internetowy prowadzony przez Krajową Radę Komorniczą,
- lokal organu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości,
- tablica ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją z nieruchomości.
Czym jest postanowienie o przysądzeniu własności? Po wygranej licytacji komorniczej następuje przybicie i wiąże się ono z uzyskaniem postanowienia o przysądzeniu własności. Aby było ono prawomocne musi minąć 7 dni. Czy umowa kupna staje się wtedy ważna? W przypadku, gdy żadna z osób licytujących nie wniesie sprzeciwu na nieprawidłowy przebieg licytacji, staje się ona ważna. W takim wypadku należy podjąć decyzję odnośnie lokatorów, jeśli tacy znajdują się w lokalu.
Zakupione mieszkanie zamieszkuje lokator – jak pozbyć się trudności?
Wygrałem mieszkanie z lokatorem na licytacji i co dalej? Jakie mam prawa jako nowy właściciel? W takim wypadku należy dowiedzieć się, czy danej osobie przysługuje lokal zastępczy. Może okazać się również, że jest ona posiadaczem innej nieruchomości, gdzie może się przeprowadzić. Warto zaznaczyć, że nabywca nieruchomości nie może sam wyrzucić dłużnika z mieszkania. Jest on zobowiązany złożyć odpowiedni wniosek do sądu.
Jak w praktyce wygląda eksmisja dłużnika z mieszkania? Odbywa się ona w następujących krokach:
- Właściciel lokalu składa pozew do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lokatora o jego eksmisję.
- Sąd wydaje wyrok w sprawie opuszczenia lokalu przez dłużnika.
- W przypadku, gdy lokator nie chce opuścić nieruchomości, nabywca lokalu składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym lokator poddaje się eksmisji.
- Po zyskaniu tytułu wykonawczego właściciel nieruchomości składa w kancelarii komorniczej wniosek o przeprowadzenie eksmisji.
Kancelaria komornicza po otrzymaniu wniosku o przeprowadzenie eksmisji może przystąpić do pracy. Działanie w tym wypadku jest z góry zaplanowane a komornik działa w oparciu o istniejące przepisy prawa. Jak wygląda to w praktyce? Praca komornika przy eksmisji lokatorów:
- Zawiadomienie lokatorów o wszczęciu postępowania .
- Wyznaczenie terminu do dobrowolnego opuszczenia lokalu.
- Dalsze kroki, gdy lokator nie chce się wyprowadzić uzależnione są o decyzji gminy o przyznaniu lokalu socjalnego lub czy osoba eksmitowana ma uprawnienie do pomieszczenia tymczasowego.
- W przypadku osób, którym nie przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego, mogą zostać przeniesieni do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.
- W przypadku przyznania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego przez gminę na wniosek sądu, sprawa staje się łatwiejsza. Lokatorzy mają wyznaczone miejsce, gdzie mają się udać.
Warto pamiętać, że licytacja domu różni się od licytacji mieszkania przede wszystkim tym, że w przypadku domu nabywca staje się właścicielem całej nieruchomości, a nie tylko lokalu mieszkalnego. Warto również zwrócić uwagę na sytuację osób zajmujących nieruchomość, które mogą wpłynąć na proces eksmisji oraz na nasze prawa jako nowego właściciela.
Podsumowanie
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej może być korzystną opcją inwestycyjną, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem i dodatkowymi obowiązkami. Należy zatem dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty związane z licytacją, takie jak prawa i obowiązki nowego właściciela, sytuację lokatorów czy koszty postępowania licytacyjnego, aby podjąć świadomą decyzję o zakupie nieruchomości w takiej formie.