Kompleksowy przewodnik po wykupie zadłużonego mieszkania od spółdzielni
Niekiedy w przestrzeni publicznej pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży zadłużonego lokalu mieszkalnego. Co faktycznie oznacza ten termin? Czym jest wykup zadłużonego mieszkania w praktyce? I czy transakcja taka jest bezpieczna? Zapraszam do dalszej części artykułu.
Rozumienie procesu wykupu zadłużonego mieszkania od spółdzielni
Czy sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego jest w ogóle możliwa? Odpowiadamy – tak, istnieje taka możliwość. Jednak w tym wypadku funkcjonują dwa różne rodzaje nieruchomości spółdzielczych:
- spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania,
- spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania.
Warto mieć tutaj świadomość, że są to dwie odrębne konstrukcje prawne i różnią się one od siebie. Posiadanie takich praw jest zbywalne, podlegają egzekucji oraz dziedziczeniu.
Co więc oznacza 'wykup zadłużonego mieszkania od spółdzielni’? Jest to nie mniej nie więcej, a odkup od spółdzielni mieszkaniowej konkretnego lokalu. W rezultacie transakcji nabywca staje się właścicielem nieruchomości, która została zadłużona.
Jakie są ryzyka związane z kupnem zadłużonego mieszkania? Co warto wiedzieć?
Kluczowe etapy procesu wykupu zadłużonego mieszkania od spółdzielni przede wszystkim opierają się na chęci obu stron transakcji. Zarówno właściciel mieszkania, jak i potencjalny nabywca muszą chcieć, aby do takiego przedsięwzięcia doszło. Niewątpliwie zawarta decyzja ma określone konsekwencje prawne.
Jakie dokumenty są istotne, gdy dochodzi do wykupu zadłużonego mieszkania od spółdzielni? Tak, jak w przypadku standardowej transakcji kupno-sprzedaż kluczowa jest tu księga wieczysta. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące obiektu mieszkalnego. Z księgi wieczystej można dowiedzieć się między innymi, czy istnieje obciążenie hipoteczne.
Ustanowiona hipoteka może dotyczyć zarówno zadłużenia wobec spółdzielni, jak i banku, gdzie zaciągnięty był kredyt. W jednym, jak i drugim przypadku właściciel lokalu musi uzyskać promesę.
Zakup zadłużonego mieszkania na kredyt. Czy można kupić zadłużone mieszkanie na kredyt?
Spółdzielnia zadłużone mieszkania może dopuścić do sprzedaży i w taki sposób nie generować dalszych strat. W dalszym ciągu długi mieszkania na rzecz spółdzielni lub niespłacone raty kredytu hipotecznego są własnością dłużnika. Tak, więc z założenia spółdzielnia nie może domagać się od nowego właściciela, aby to on regulował zadłużenie wobec spółdzielni. Zaległości czynszowe powstałe w wyniku braku wpływów od niewypłacanych lokatorów, nie mogą przechodzić na nowych właścicieli.
Jak negocjować cenę zadłużonego mieszkania?
Negocjacje muszą przekładać się na konkretne rozwiązania. W przypadku, gdy chodzi o kupno mieszkania na rynku wtórnym, należy dowiedzieć się o stan jego hipoteki. Ważne jest na przykład to, czy nie została zaplanowana licytacja komornicza mieszkania, czy jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jaki czynsz przewidziano. Takich zagadnień będzie wiele i przekładają się one na cenę danego lokalu.
Jak otrzymać kredyt na wykup zadłużonego mieszkania?
Ryzyka i wyzwania związane z kupnem zadłużonego mieszkania mogą budzić wiele wątpliwości. Dlatego też nie wszystkie banki będą zainteresowane udzieleniem kredytu na taką inwestycję. W takiej sytuacji najlepiej jest pytać u źródła, czyli odwiedzić placówkę banku i porozmawiać z kompetentnym pracownikiem. Ten powinien udzielić wyczerpujących informacji dotyczącej tego typu transakcji.
Co zrobić, gdy na mieszkanie nałożone są wpisy komornicze?
Jak radzić sobie z długami poprzedniego właściciela mieszkania? Kwestia ta stanowi problem, który może odstraszać potencjalnych kupujących. Nikt nie chce spłacać cudzych długów. Dlatego też trzeba szukać alternatywnych rozwiązań, pomagających w sprzedaży zadłużonego mieszkania. Propozycją taką jest między innymi skup zadłużonych nieruchomości. Z pewnością jest to wysoce bezpieczne rozwiązanie i nikt nie spodka się z odmową.
Zakup lokalu spółdzielni jest dopuszczalna, nawet w przypadku istniejącego zadłużenia. Tak więc sprzedaż prawa do mieszkania spółdzielczego jest możliwa, podobnie jak jego przekazanie w formie darowizny.
Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze? Procedura sprzedaży zadłużonego mieszkania
Bezsprzecznie mieszkanie obciążone zadłużeniem będzie trudniejsze w zbyciu. Jednakowoż cała procedura jest możliwa do wykonania. Tym samym istnieje możliwość, aby lokal zadłużony został sprzedany. Można uznać, że sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką niekiedy jest opłacalna. W tym przypadku należy indywidualnie rozpatrzeć każdą sytuację.
Czy można wynająć zadłużone mieszkanie?
Pytanie z pozoru wydaje się być banalne, jednak może przysporzyć wielu wątpliwości. Niemniej jednak tak, istnieje taka możliwość. Co więcej, może okazać się, że jest to genialne rozwiązanie na uregulowanie zadłużenia.
Przede wszystkim przekształcenie mieszkania spółdzielczego we własnościowe, odbywa się na wniosek zainteresowanego tą koncepcją właściciela lokalu. Ustawodawca wskazuje, że ma on do tego prawo. Dalsze postępowanie w tej sprawie leży w gestii spółdzielni.
Lokal, który ma mieć zmieniony status, nie może być obciążony finansowo. Wyklucza to widmo ustanowionej przez komornika licytacji. Tak, więc wizja „długi komornicze” dyskwalifikuje ubieganie się o zmianę statusu użytkowanego mieszkania.
Przetargi organizowane przez spółdzielnię – wykup mieszkania spółdzielczego
Jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze w własnościowe? Czy takie przekształcenie jest w ogóle możliwe? W celu dokonania takiego przekształcenia właściciel zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek do zarządu spółdzielni o zawarcie umowy o przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność.
Jakie są korzyści z przekształcenia mieszkania spółdzielczego w własnościowe? Zainteresowanie takim przekształceniem związane jest z korzyściami, jak zdobędzie właściciel lokalu spółdzielczego. W konsekwencji takiej konstrukcji zdobywa on:
- większą swobodę w dysponowaniu posiadaną nieruchomością,
- możliwość sprzedaży,
- możliwość przekazania lokalu w darowiźnie,
- zdolność dziedziczenia obiektu.
Podsumowanie
Zainteresowanie nabyciem lokalu w dobrej cenie jest ważne, szczególnie w przypadku dużej inflacji. Jednym ze sposobów zakupu takiego lokum są przetargi organizowane przez spółdzielnie. Jest to szansa zarówno dla spółdzielni, która zyskuje wypłacalnego lokatora, jak i dla nabywcy. Sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego ma duże znaczenie dla dalszych inwestycji. Tym samym wykup zadłużonego mieszkania od spółdzielni, daje szansę innym.