Sprzedajesz nieruchomość? Zadzwoń do nas
+48 533 010 506
Bezpłatna wycena
czerwone podkreślenie
kobieta ze strzałką
Chcesz szybko sprzedać ?
Kupimy za gotówkę w 24H!
Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
zostaw swoje dane, pomożemy!  Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
  zostaw swoje dane, pomożemy!   ręka trzymająca banknoty
   Gotówka od zaraz
   dokument na kartce z wykresami
   Umowa u Notariusza
   uścisk rok na tle tarczy
   Udana transakcja
   kotylion
   Solidna firma
   waga
   Pomoc Prawnika

   Kompleksowy przewodnik po sprzedaży domu ze służebnością: od podstaw do zaawansowanych aspektów prawnych

   Zakup lokalu, gdy ustanowiona jest na nim służebność dożywotnia nieruchomości stanowi nie lada gratkę dla nabywcy. W ten sposób można nabyć lokal w niezwykle atrakcyjnej cenie, ale czy na pewno? Jakie są konsekwencje zakupu takiej nieruchomości? Poznaj najważniejsze informacje o sprzedaży ze służebnością. Zapraszam do dalszej lektury!

   Podstawy sprzedaży domu ze służebnością – obciążenie nieruchomości

   Czy słyszałeś kiedyś o służebność mieszkania? Sprzedaży nieruchomości ze służebnością? Czym ona właściwie jest i jak wpływa na sprzedaż domu? Z pewnością prawo służebności w pewnym stopniu obciąża dany lokal. Jednak daje przywileje obu stronom transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Nabywca kupuje lokal w korzystnej cenie, a sprzedający pomimo zbycia lokalu dalej ma, gdzie mieszać.

   W prawie polskim można wyszczególnić kilka rodzajów służebności i każda z nich ma swoje specyficzne uwarunkowania. Można więc wyróżnić:

   • służebność gruntową,
   • służebność przesyłu,
   • służebność osobistą,
   • służebność dożywotnią,
   • służebność czasową.

   Ciekawym rozwiązaniem jest służebność czasowa. Jest to ustalenie między stronami o czasie jej obowiązywania. Tak tez, można ustali, że służebność obowiązuje np. przez 10 lat. Po upłynięciu tego terminu traci ona swoją moc i dochodzi do wygaśnięcia służebności i umowa osobistej służebności przestaje obowiązywać.

   Kiedy wygasa służebność? Czym jest zrzeczenie się praw do niej?

   Nabywając dom lub mieszkanie z przypisanym do niego lokatorem, należy mieć świadomość, że może on przebywać w danym lokalu dożywotnio. Należy przez to rozumieć, że służebność wygasa dopiero w chwili śmierci służebnika. Tak, więc nie należy bać się zakupu mieszkania obciążonego służebnością. Można spożytkować je zgodnie z uznaniem po określonym czasie. Do tej chwili konieczne jest zamieszkanie na zasadach zapisanych w umowie i podział w jej ramach.

   Informacje dotyczące ustanowieni służebność mieszkania – zasady wspólnego mieszkania

   Kiedy można liczyć na przyznanie służebności? Bez wątpienia wszystkie wstępne ustalenia muszą znaleźć odzwierciedlenie w umowie sprzedaży ze służebnością. Dotyczy to między innymi sposobu podziału i wspólnego użytkowania obiektu. Ustalenia mogą dotyczyć np. tego, jak użytkowane są poszczególne pomieszczenia, pokoje oraz części wspólne takie jak: łazienka, korytarz, czy kuchnia. Zapisy takie zapewniają bezpieczeństwo, zarówno osobie nabywając lokal, jak i służebnikowi.

   freepik export 20240523082937RVh6

   Aspekty prawne sprzedaży nieruchomości obciążonej służebnością

   Prawo do służebności a umowa sprzedaży nieruchomości. Konieczne wydaje się tu rozróżnienie dwóch kwestii, a mianowicie zaznaczenie różnicy między służebnością mieszkalną a prawem do dożywocia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obie formy znacznie się od siebie różnią.

   Pamiętaj! Przy sprzedaży ze służebnością nie ma obowiązku opieki nad służebnikiem!

   Służebność jest sytuacją korzystniejszą dla nabywcy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przypadku służebności mieszkania nie ma obowiązku zapewnienia właścicielowi lokalu utrzymania oraz opieki. Jednakże, taki obowiązek spoczywa na nabywcy, gdy nabył on lokal z prawem do dożywocia.

   Chcę sprzedać dom – zniesienie służebności nieruchomości

   Zniesienie służebności mieszkania podobnie jak wykreślenie służebności osobistej może odbyć się jedynie decyzją sądu. Jak znieść służebność dożywotnią? Czy odpłatne zniesienie służebności może być podyktowane faktem niemożności wspólnego zamieszkiwania ze służebnikiem? Z pewnością najczęściej utrudnianie wspólnego życia w sposób wykraczający poza przyjęte normy jest niedopuszczalne. W takim wypadku sąd może zasądzić na rzecz służebnika dożywotnią rentę w zamian za zniesienie prawa do zamieszkiwania w danym lokalu.

   Zmiana służebności: czy jest możliwa i jakie są jej konsekwencje?

   W świetle powyższych informacji należy przywołać ideę umowy służebności. Otóż służebność osobista mieszkania ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa służebnikowi. Tak też, istnieje możliwość, aby sprzedać nieruchomość i w dalszym ciągu mieszkać w danym miejscu. Konieczne jest tu podkreślenie faktu, iż zbywca nieruchomości otrzymuje ustaloną wcześniej kwotę pieniędzy. Pozyskane środki pomagają w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie gdy dotyczy to emerytów lub rencistów.

   Co ważne, nie ma możliwości zniesienia służebności osobistej ustanowionej na nieruchomości. Jest to prawo niezbywalne i nie ma możliwości się go zrzec.

   Sprzedaż mieszkania z dożywotnią służebnością – służebność a sprzedaż

   Czy zastanawiasz się już jak ustanowić służebność na nieruchomości? Niemniej należy mieć świadomość, czym ona jest. Otóż w zakresie służebność mieszkania lub domu to nic innego jak możliwość korzystania z danego obiektu bez notarialnego aktu bycia jej faktycznym właścicielem.

   Czy warto rozważyć sprzedaż mieszkania obciążonego dożywotnią służebnością?

   Jak wygląda proces sprzedaży mieszkania z dożywotnią służebnością? Taka transakcja w swej istocie jest podobna do innych tego typu umów kupna-sprzedaży. Inna jest umowa, ponieważ zawiera klauzulę dożywotniego zamieszkania dla wskazanej osoby.

   Pamiętaj! Właściciel mieszkania obciążonego musi być poinformowany o tym fakcie.

   Zalety i wady sprzedaży ze służebnością – sporządzenie umowy

   Jakie są konsekwencje wygaśnięcia dożywotniej służebności mieszkania po sprzedaży mieszkania? Czy mogę sprzedać nieruchomość? Jak ma przebiegać sporządzenie umowy?

   Nieruchomość obciążona prawem służebności jest zapisywana w księdze wieczystej, co nie pozwala na ukrycie tego faktu przed nabywcą. Oznacza to, że nie może on nabyć lokalu bez wiedzy o takiej praktyce. Zapoznając się z dokumentami niezbędnymi do przeprowadzenia transakcji, musi on zostać poinformowany o tym fakcie.

   Jak przygotować się do transakcji sprzedaży nieruchomości obciążonej służebnością?

   Wycena nieruchomości obciążonej służebnością to kolejna istotna kwestia. Z pewnością cena ustanowiona za taki obiekt musi być niższa, aniżeli za standardowe mieszkanie lub dom. Cena jest tu kwestią kluczową, ponieważ ma zachęcić ewentualnych nabywców do zainteresowania się zakupem.

   Pamiętaj! Ustanowienie dożywotniej służebności stanowi zabezpieczenie, że osoba będzie miała, gdzie mieszkać w wypadku sprzedaży domu.

   freepik export 20240523083225dRno 1

   Sprzedaż u notariusza: sporządzenie umowy służebności?

   Zbycie każdego rodzaju obiektu musi zakończyć się u notariusza. Także, to gdy ma miejsce służebność osobista nieruchomości. To notariusz finalnie poświadcza, że do takiej transakcji doszło. Zatwierdza on i uznaje, że zawarta umowa jest zgodna z istniejącymi przepisami prawa. Tym samym, że jej zawarcie nie jest sprzeczne z obowiązującymi normami, a jej przyjęcie nie stanowi szkody dla żadnej ze stron.

   Ile kosztuje ustanowienie wartość służebności?

   Bezsprzecznie ustanowienie służebności mieszkania, choć może wydawać się kłopotliwe, ma swoje dobre strony. należy pamiętać, że jest to kwestia wysoce indywidualna i tak też należy ją rozpatrywać. Istniejące przepisy zabezpieczają obie strony. Można zwrócić również uwagę, że dopuszcza się przeniesienie służebności. Jednak konieczna jest zgoda osoby uprawnionej albo sądu na zmianę lub wykreślenie służebności.

   Pamiętaj! Służebnik może również zamieszkać z rodziną.

   Podsumowanie

   W rzeczywistości obciążenie nieruchomości służebnością nie zaprzepaszcza szans na jej sprzedaż. Jednak nie jest to standardowa umowa i należy poznać konsekwencje, z jakimi się wiąże. Właściwe rozeznanie pozwoli dobrze przygotować się do transakcji i nie popełnić błędów. Świadomość ta pozwala rozeznać się, kiedy wygasa służebność mieszkania, a także czy możliwe jest zniesienie służebności dożywotniej.

   ZADZWOŃ I ZAPYTAJ, POMOŻEMY!
   Nie wiesz, jak rozwiązać swój problem z nieruchomością? Chętnie rozwiążemy go za Ciebie!
   Posiadasz udział w mieszkaniu, domu lub działce? Nie możesz dogadać się z innymi współwłaścicielami nieruchomości? Masz już dość robienia opłat za coś, z czego nie masz pożytku? Chcesz pozbyć się zobowiązań? Podjąłeś decyzję o sprzedaży nieruchomości z dożywotnikiem? A może chcesz spieniężyć posiadane udziały? Skontaktuj się z nami.
   Opinie naszych klientów:
    
   KIEDY MOŻEMY CI POMÓC?
   Jeśli posiadasz:

   mieszkanie /dom z wadą prawną,

   nieruchomość (również zadłużoną dużo powyżej wartości),

   udziały 1/2, 1/4, 1/6, 1/8 itp.,

   mieszkanie ze służebnością,

   mieszkanie z dożywociem,

   mieszkanie z lokatorem,

   mieszkanie z egzekucją komornika (wstrzymywanie egzekucji),

   mieszkanie z jakimkolwiek innym problemem prawnym.

   Kupimy każdą nieruchomość za gotówkę.
   Pieniądze otrzymasz w ciągu 24 godzin!
   NASZ ZESPÓŁ

   Jesteśmy zgranym zespołem, który kieruje się w pracy tymi samymi wartościami. Właśnie dlatego zyskaliśmy uznanie wśród licznej grupy klientów. Pozytywna atmosfera, którą budujemy, wzajemna motywacja do działania i staranność w realizacji wszelkich transakcji ułatwiają nam ciągły rozwój, o który dbamy w trosce o zadowolenie osób potrzebujących naszego wsparcia. Podejmując z nami współpracę, decydujesz się na pomoc wysoko wykwalifikowanego personelu, który świetnie sprawdzi się w tzw. zadaniach specjalnych. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Jako firma funkcjonujemy już od 2013 roku. Właśnie dlatego doskonale wiemy, jakie są oczekiwania naszych klientów i co zrobić, by obie strony były w pełni zadowolone.
   Skontaktuj się z nami i sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc. Przekonaj się, czym jest rzetelna firma. Zapraszamy!

   Skorzystaj z profesjonalnej obsługi prawnej oraz ze wsparcia specjalistów ds. nieruchomości.
   Nie wiesz, co zrobić, by rozwiązać swój problem z nieruchomością?
   Możesz nam zaufać!
   Nasza firma została wyróżniona licznymi certyfikatami, które otrzymaliśmy dzięki pozytywnym opiniom naszych klientów
   NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

   Tak, oczywiście, że warto skorzystać! Szczególnie w sytuacji chęci szybkiej finalizacji sprzedaży nieruchomości. Polecamy również w wypadku zajęcia przez komornika, gdy każdy dzień zwłoki powoduje rosnące odsetki od długu. Takie rozwiązanie jest korzystne w każdej sytuacji gdy musisz ekspresowo sprzedać nieruchomość.

   Skup nieruchomości polega na odkupieniu od właściciela nieruchomości w ekspresowym tempie za gotówkę, bez względu na stan prawny.

   Shopping Basket