Sprzedajesz nieruchomość? Zadzwoń do nas
+48 533 010 506
Bezpłatna wycena
czerwone podkreślenie
kobieta ze strzałką
Chcesz szybko sprzedać ?
Kupimy za gotówkę w 24H!
Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
zostaw swoje dane, pomożemy!  Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
  zostaw swoje dane, pomożemy!   ręka trzymająca banknoty
   Gotówka od zaraz
   dokument na kartce z wykresami
   Umowa u Notariusza
   uścisk rok na tle tarczy
   Udana transakcja
   kotylion
   Solidna firma
   waga
   Pomoc Prawnika

   Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

   Zastanawiasz się, czy możliwa jest sprzedaż domu z kredytem hipotecznym? A co w przypadku mieszkania kupionego wspólnie z małżonkiem? Jak przebiega sprzedaż w sytuacji rozwodu, gdy dochodzi do podziału majątku? Co łączy sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym od innej tego typu transakcji?

   Na te i inne pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź w artykule. Z tekstu dowiesz się, czy możliwa jest taka transakcja, a dodatkowo jak wyglądają formalności z nią związane. Warto mieć na uwadze, że każda sytuacja jest inna i nie ma jednego klucza odpowiedzi.

   Jak można się przygotować do sprzedaży nieruchomości z kredytem?

   Ostatnie lata przyczyniły się do niełatwej sytuacji na rynku finansowym. Odczuli to zwykli konsumenci, jak i osoby, które zaciągnęły kredyt w banku. Szczególnie w tej drugiej perspektywie kredytobiorcy musieli zmierzyć się z dużym wzrostem stóp procentowych, a co za tym idzie rat kredytu. Jak wiadomo, zobowiązanie miało pozwolić na realizację marzeń o własnym mieszkaniu. W dalszym ciągu dla wielu osób kredyt jest jedyną szansą na zakup nieruchomości na własność.

   Przed osobami, które chcą sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, transakcja taka to możliwość na uregulowanie istniejących zobowiązań. W takiej sytuacji, przede wszystkim należy zaznaczyć, że musimy podjąć świadomą decyzję i odpowiednio ją przeanalizować. W rzeczywistości jest to poważna kwestia. Niemniej jednak istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć taką transakcję.

   Kiedy warto zdecydować się na sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym?

   Istnieje wiele sytuacji w życiu, gdy rozważa się sprzedaż nieruchomości. Mogą być to trudności finansowe i problemy w spłacie zobowiązań. Jest to widoczne szczególnie ostatnimi czas, gdy pandemia covid-19, a następnie wysoka inflacja spowodowały, że niektórzy kredytobiorcy mieli problem z regulowaniem zadłużenia. Z pewnością jedna, jak i druga sytuacja okazały się finalnie trudne. Tym samym wymagały szukania nowych rozwiązań.

   Jednak mogą pojawić się również inne, bardziej prozaiczne powody. Przykładem będzie, chociażby chęć przeprowadzki do innego miasta lub potrzeba zakupu większego mieszkania. Może pojawić się perspektywa pracy w drugiej części kraju, wtedy również konieczna okazuje się zmiana adresu. Niekiedy jego sprzedaż jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Mowa tu między innymi o sytuacji rozwodu, gdy byli małżonkowie nie chcą już mieszkać wspólnie. W takim wypadku warto sprzedać nieruchomość i szukać nowych rozwiązań.

   Powody sprzedaży nieruchomości:

   • rozwód małżonków,
   • nowe perspektywy zawodowe,
   • powiększenie się rodziny,
   • otrzymanie domu lub mieszkania w spadku,
   • trudności ze spłatą kredytu hipotecznego,
   • utrata dotychczasowego zatrudnienia.
   jak sprzedać mieszkanie z kredytem

   Jak sprzedać nieruchomość? Co warto pamiętać, decydując się na taki krok?

   Jak już zaznaczono, właściciel mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym, może zbyć swoją nieruchomość. W praktyce musi jednak przedsięwziąć pewne formalności i uzyskać wymagane dokumenty.

   Dokumenty potrzebne:

   • akt własności lokalu,
   • wypisu z księgi wieczystej,
   • dokumenty wymagane od banku między innymi saldo kredytu,
   • promesa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
   • zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z mieszkania,
   • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czynszowymi wobec spółdzielni.

   Niektóre z powyższych dokumentów są aktualne przez określony czas. Z tego powodu zaleca się, aby poczekać z ich pobraniem, aż faktycznie znajdzie się kupiec. W innym przypadku może okazać się, że ponosimy nieuzasadnione koszty i przysparzamy sobie pracy.

   Jak zdobyć zgodę banku na sprzedaż mieszkania?

   Chcąc sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, przede wszystkim musimy udać się do banku, gdzie zaciągnięty jest kredyt. Bank musi szczegółowo odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Dzięki czemu zdobywamy niezbędną wiedzę, która wskaże nam kolejne kroki. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie zestaw pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedź.

   Godny podkreślenia jest fakt, że decyzję o zbyciu mieszkania można podjąć w każdym momencie trwania umowy. Dzięki temu możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. W konsekwencji możliwe jest szybsze rozliczenie z bankiem. A w rezultacie kredytobiorca staje się wolny od obciążeń i może nabyć następną nieruchomość. Taką, która jest bardziej dostosowana do jego potrzeb. W tym wypadku nie musimy tłumaczyć się w banku, z podjętej decyzji.

   Sugeruje się, że dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie umowy przedwstępnej między kredytobiorcą a osobą potencjalnie zainteresowaną zakupem. Da to pewność obu stronom, że finalnie zostanie zawarta umowa kupna-sprzedaży. Oczywiście warunkiem będzie wypełnienie wszystkich warunków, które są w niej ujęte.

   Wyższa wartość kredytu aniżeli nieruchomości?

   Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego przy sprzedaży nieruchomości? W teorii takie rozwiązanie jest możliwe, jednak nie zawsze korzystne. Osoba posiadająca kredyt musi rozważyć, czy zabieg ten będzie dla niej opłacany. Ze strony banku nie ma problemu, gdy sprzedamy nieruchomość kupioną na kredyt. Musimy jednak poinformować o swoich planach bank. Istnieje jeszcze kwestia uregulowania zobowiązań w stosunku do podmiotu, który udzielił nam pożyczki.

   Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką, pozwoli na uregulowanie istniejących zobowiązań. Jednak w niektórych wypadkach pieniądze ze sprzedaży mogą pokryć tylko część zadłużenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się, ile faktycznie kosztuje sprzedaż? Być może opłacenie kredytu oraz podatku mija się z celem. Należy pamiętać, że każda sytuacja jest inna, a odpłatna umowa przeniesienia praw do danego lokalu może okazać się niekorzystna. Być może faktyczna wartość mieszkania będzie większa, gdy kredytobiorca wstrzyma się z decyzją.

   Na podstawie wzajemnych ustaleń bądź umowy przedwstępnej, nabywca oraz sprzedający mogą spotkać się u notariusza. Tam też następuje przekazanie aktu własności danego obiektu. Dokument ten powinien zawierać kluczowe informacje dotyczące transakcji. W wypadku nieruchomości z obciążoną hipoteką konieczne jest zapisanie warunków spłaty zobowiązania na rzecz banku. Jedną z przyjętych form jest ta, gdzie kupując wpłaca sumę na rzecz banku kredytobiorcy. W rzeczywistości spłaca on zadłużenie, gdy ustalona suma jest większa, w takim wypadku nadwyżkę wypłaca poprzedniemu właścicielowi.

   jadalnia wygodnego apartamentu typu studio lub pokoju hotelowego

   Koszty związane ze sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką

   Jaki jest koszt sprzedaży mieszkania z kredytem? O ile wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa, właściciel musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jak to możliwe? Otóż należy pamiętać, że bank zabezpiecza się. W tym celu w dokumentach jest zapisane, że kredytobiorca musi liczyć się z dodatkową opłatą, gdy chce dokonać wcześniejszej spłaty.

   Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem przed 5 lat od daty zakupu? W wypadku chęci zbycia mieszkania nie ma ograniczeń między czasem zakupu a jego sprzedażą. Nie istnieje prawo, które zabrania zbycia nieruchomości w odniesieniu do daty jego zakupu. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym przed 5 lat łączy się jednak z koniecznością opłacenia podatku.

   Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości? Podatek taki wynosi 19% od uzyskanego dochodu. W takim wypadku jeżeli kupujący sprzedaje mieszkanie po wyższej cenie, niż je zakupił, musi opłacić podatek wynikający z różnicy obu kwot. Wspomniany czas 5 lat jest liczony od końca roku, w którym zakupiono nieruchomość bądź nabyto wspomniane prawa.

   Procedura sprzedaży mieszkania z kredytem – na czym polega?

   Podsumowując, warto dogłębnie rozważyć, z czym łączy się sprzedaż mieszkania lub domu obciążonego kredytem hipotecznym. Koniecznie należy rozważyć cenę domu, która będzie do zaakceptowania. Przy tak dużych kwotach nie warto kierować się impulsem i działać pochopnie. Konieczne jest tu przeprowadzenie dogłębnej analizy kosztów i zysków.

   Warto przede wszystkim ocenić koszty, jakie łączą się z taką transakcją. W szczególności, jeśli jest to sprzedaż mieszkania niedawno zakupionego (5 lat). W takim przypadku należy pamiętać o konieczności zapłacenia podatku. Opłaty łączą się również ze wcześniejszą spłatą kredytu. O ile kredytobiorca oszczędza na odsetkach, to zobowiązany jest zapłacić ustaloną opłatę, za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Ta jest ustalona przez konkretny bank i możemy liczyć się z różnymi zapisami.

   Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieje opcja sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym. Stanowi to ciekawą alternatywę dla osób, które z pewnych względów muszą rozważyć sprzedaż swojej własności. Dzięki temu będą mogły swobodnie zmienić miejsce zamieszkania. W wypadku, gdy osoba nie ma pojęcia o tego typu transakcjach, warto, aby skonsultowała się ze specjalistą w tej dziedzinie.

   ZADZWOŃ I ZAPYTAJ, POMOŻEMY!
   Nie wiesz, jak rozwiązać swój problem z nieruchomością? Chętnie rozwiążemy go za Ciebie!
   Posiadasz udział w mieszkaniu, domu lub działce? Nie możesz dogadać się z innymi współwłaścicielami nieruchomości? Masz już dość robienia opłat za coś, z czego nie masz pożytku? Chcesz pozbyć się zobowiązań? Podjąłeś decyzję o sprzedaży nieruchomości z dożywotnikiem? A może chcesz spieniężyć posiadane udziały? Skontaktuj się z nami.
   Opinie naszych klientów:
    
   KIEDY MOŻEMY CI POMÓC?
   Jeśli posiadasz:

   mieszkanie /dom z wadą prawną,

   nieruchomość (również zadłużoną dużo powyżej wartości),

   udziały 1/2, 1/4, 1/6, 1/8 itp.,

   mieszkanie ze służebnością,

   mieszkanie z dożywociem,

   mieszkanie z lokatorem,

   mieszkanie z egzekucją komornika (wstrzymywanie egzekucji),

   mieszkanie z jakimkolwiek innym problemem prawnym.

   Kupimy każdą nieruchomość za gotówkę.
   Pieniądze otrzymasz w ciągu 24 godzin!
   NASZ ZESPÓŁ

   Jesteśmy zgranym zespołem, który kieruje się w pracy tymi samymi wartościami. Właśnie dlatego zyskaliśmy uznanie wśród licznej grupy klientów. Pozytywna atmosfera, którą budujemy, wzajemna motywacja do działania i staranność w realizacji wszelkich transakcji ułatwiają nam ciągły rozwój, o który dbamy w trosce o zadowolenie osób potrzebujących naszego wsparcia. Podejmując z nami współpracę, decydujesz się na pomoc wysoko wykwalifikowanego personelu, który świetnie sprawdzi się w tzw. zadaniach specjalnych. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Jako firma funkcjonujemy już od 2013 roku. Właśnie dlatego doskonale wiemy, jakie są oczekiwania naszych klientów i co zrobić, by obie strony były w pełni zadowolone.
   Skontaktuj się z nami i sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc. Przekonaj się, czym jest rzetelna firma. Zapraszamy!

   Skorzystaj z profesjonalnej obsługi prawnej oraz ze wsparcia specjalistów ds. nieruchomości.
   Nie wiesz, co zrobić, by rozwiązać swój problem z nieruchomością?
   Możesz nam zaufać!
   Nasza firma została wyróżniona licznymi certyfikatami, które otrzymaliśmy dzięki pozytywnym opiniom naszych klientów
   NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

   Tak, oczywiście, że warto skorzystać! Szczególnie w sytuacji chęci szybkiej finalizacji sprzedaży nieruchomości. Polecamy również w wypadku zajęcia przez komornika, gdy każdy dzień zwłoki powoduje rosnące odsetki od długu. Takie rozwiązanie jest korzystne w każdej sytuacji gdy musisz ekspresowo sprzedać nieruchomość.

   Skup nieruchomości polega na odkupieniu od właściciela nieruchomości w ekspresowym tempie za gotówkę, bez względu na stan prawny.

   Shopping Basket