Sprzedajesz nieruchomość? Zadzwoń do nas
+48 533 010 506
Bezpłatna wycena
czerwone podkreślenie
kobieta ze strzałką
Chcesz szybko sprzedać ?
Kupimy za gotówkę w 24H!
Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
zostaw swoje dane, pomożemy!  Jesteś właścicielem nieruchomości z problemem?
  zostaw swoje dane, pomożemy!   ręka trzymająca banknoty
   Gotówka od zaraz
   dokument na kartce z wykresami
   Umowa u Notariusza
   uścisk rok na tle tarczy
   Udana transakcja
   kotylion
   Solidna firma
   waga
   Pomoc Prawnika

   Kompleksowy przewodnik: Jak sprzedać dom z kredytem?

   Decyzja o sprzedaży domu z kredytem może być trudna i skomplikowana. Wiele osób zastanawia się, jak sprzedać dom z kredytem w sposób bezpieczny i korzystny dla obu stron transakcji. W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci w sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę, jakie dokumenty przygotować, jak uzyskać zgodę banku na sprzedaż oraz jakie są finansowe aspekty takiej transakcji.

   Rozważasz sprzedaż domu z kredytem? Poznaj podstawowe informacje

   Jeśli sprzedajesz nieruchomość obciążoną kredytem, warto znać podstawowe informacje dotyczące tego procesu. Sprzedaż domu z kredytem różni się od sprzedaży nieruchomości bez kredytu, ponieważ musisz uwzględnić spłatę kredytu oraz w niektórych sytuacjach zgodę banku na przeprowadzenie transakcji. W dalszej części artykułu omówimy, czy można sprzedać dom z hipoteką, na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką oraz porównamy sprzedaż domu z kredytem i mieszkania z kredytem.

   Czy można sprzedać dom z hipoteką?

   Czy można sprzedać dom z hipoteką? Odpowiedź brzmi: tak, jednak sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką wiąże się z dodatkowymi formalnościami i wyzwaniami. Przede wszystkim, musisz uzyskać zgodę banku na sprzedaż nieruchomości, a następnie spłacić kredyt hipoteczny. W przypadku, gdy wartość nieruchomości jest niższa niż pozostała kwota kredytu, konieczne może być pokrycie różnicy z własnych środków. Warto również pamiętać, że bank może niekiedy naliczyć dodatkowe opłaty związane z wcześniejszą spłatą kredytu.

   wepik export 202401082002366qAa

   Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką – na co zwrócić uwagę?

   Podczas sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

   • Uzyskanie zgody banku na sprzedaż nieruchomości – bank musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie transakcji, aby móc wykreślić hipotekę z księgi wieczystej.
   • Spłata kredytu – po sprzedaży nieruchomości, należy spłacić pozostałą kwotę kredytu, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
   • Wycena nieruchomości – wartość nieruchomości powinna być wystarczająca, aby pokryć pozostałą kwotę kredytu oraz ewentualne koszty związane z transakcją.
   • Przygotowanie dokumentów sprzedaży – oprócz standardowych dokumentów, takich jak umowa przedwstępna czy akt notarialny, konieczne może być również przedstawienie dokumentów dotyczących kredytu hipotecznego.

   Sprzedaż domu z kredytem vs sprzedaż mieszkania z kredytem – porównanie

   Proces sprzedaży domu z kredytem oraz sprzedaży mieszkania z kredytem jest dość podobny, jednak istnieją pewne różnice. Oto porównanie tych dwóch sytuacji:

   Sprzedaż domu z kredytem vs. Sprzedaż mieszkania z kredytem

   Większa powierzchnia nieruchomości może wpłynąć na wyższą wartość kredytu Mniejsza powierzchnia nieruchomości może skutkować niższą wartością kredytu Możliwość sprzedaży z działką, co może zwiększyć wartość nieruchomości

   Brak działki, co może wpłynąć na niższą wartość nieruchomości

   Większa liczba formalności związanych z własnością gruntu

   Mniejsza liczba formalności związanych z własnością gruntu

   W obu przypadkach, kluczowe jest uzyskanie zgody banku na sprzedaż nieruchomości, spłata kredytu oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów sprzedaży.

   Procedura sprzedaży nieruchomości z kredytem – krok po kroku

   Sprzedaż nieruchomości z kredytem, czy to mieszkania, czy domu, wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Warto znać procedurę sprzedaży, aby uniknąć problemów i sprawnie przeprowadzić transakcję. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak przebiega procedura sprzedaży mieszkania z kredytem oraz domu.

   Dokumenty sprzedaży – które przygotować?

   Przy sprzedaży nieruchomości z kredytem należy przygotować odpowiednie dokumenty sprzedaży. Oto lista najważniejszych dokumentów, które warto zgromadzić:

   • numer księgi wieczystej,
   • zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia wobec banku (kwocie do spłaty),
   • umowa kredytu hipotecznego,
   • plan rozliczenia kredytu,
   • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach związanych z nieruchomością (np. czynsz, podatek od nieruchomości),
   • świadectwo energetyczne budynku,
   • inne dokumenty dotyczące nieruchomości (np. pozwolenie na użytkowanie, decyzja o warunkach zabudowy).

   Warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty potrzebne są w konkretnej sytuacji, aby uniknąć opóźnień w procesie sprzedaży.

   wepik export 20240108200434ndto

   Zgoda banku na sprzedaż nieruchomości – jak ją uzyskać?

   W przypadku sprzedaży nieruchomości z kredytem, konieczne jest uzyskanie zgody banku na sprzedaż nieruchomości. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o zgodę w banku, który udzielił kredytu. Bank może wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak:

   • umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości,
   • aktualna wycena nieruchomości,
   • informacje o nabywcy (np. dane osobowe, zdolność kredytowa).

   Po analizie wniosku i dokumentów, bank wyda zaświadczenie o zgodzie na sprzedaż nieruchomości. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od banku.

   Akt notarialny sprzedaży nieruchomości – co powinien zawierać?

   Akt notarialny sprzedaży nieruchomości jest kluczowym dokumentem w procesie sprzedaży. Powinien on zawierać następujące informacje:

   • dane sprzedającego i nabywcy,
   • opis nieruchomości (adres, powierzchnia, przeznaczenie),
   • informacje o kredycie hipotecznym i hipotece,
   • kwotę transakcji oraz sposób jej rozliczenia,
   • termin przekazania nieruchomości,
   • informacje o ewentualnych obciążeniach i ograniczeniach w korzystaniu z nieruchomości.

   Umowa notarialna powinna być sporządzona przez notariusza, który dokładnie sprawdzi wszystkie dokumenty i upewni się, że transakcja jest zgodna z prawem.

   Wykreślenie hipoteki – jak to zrobić?

   Po sprzedaży nieruchomości z kredytem i spłacie pozostałej kwoty kredytu, należy wykreślić hipotekę z księgi wieczystej. Aby to zrobić, potrzebne są następujące dokumenty:

   • wniosek o wykreślenie hipoteki,
   • zaświadczenie banku o spłacie kredytu,
   • akt notarialny sprzedaży nieruchomości.

   Wniosek o wykreślenie hipoteki należy złożyć w sądzie rejonowym, który prowadzi księgę wieczystą nieruchomości. Proces wykreślenia hipoteki może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

   Finansowe aspekty sprzedaży domu z kredytem

   Sprzedaż domu z hipoteką wiąże się z różnymi aspektami finansowymi, które warto znać przed przystąpieniem do transakcji. W tym rozdziale omówimy koszty związane z procesem sprzedaży, takie jak spłata kredytu, wcześniejsza spłata kredytu, koszty notarialne, prowizja bankowa oraz podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości.

   Spłata kredytu – kiedy i jak to zrobić?

   Spłata kredytu jest kluczowym elementem sprzedaży domu z hipoteką. Zazwyczaj spłata kredytu następuje w momencie sprzedaży nieruchomości, a uzyskane z transakcji środki są przeznaczane na pokrycie pozostałej kwoty kredytu. Istnieją różne opcje spłaty kredytu, takie jak:

   • spłata kredytu z własnych środków,
   • przeniesienie kredytu na nabywcę nieruchomości,
   • spłata kredytu z uzyskanych środków z nowego kredytu hipotecznego.

   Wybór odpowiedniej opcji spłaty kredytu zależy od indywidualnej sytuacji finansowej sprzedającego oraz nabywcy nieruchomości.

   Wcześniejsza spłata kredytu – czy to się opłaca?

   Wcześniejsza spłata kredytu może być opłacalna, jeśli pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z długotrwałym kredytem, takich jak odsetki czy prowizje. Jednak wcześniejsza spłata kredytu może wiązać się z konsekwencjami, takimi jak:

   • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu,
   • zmiana warunków umowy kredytowej,
   • wpływ na zdolność kredytową sprzedającego.

   Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz warunki umowy kredytowej.

   Koszty notarialne i prowizja bankowa – ile wynoszą?

   Koszty notarialne oraz prowizja bankowa są nieodłącznym elementem sprzedaży domu z kredytem. Koszty notarialne związane są z przygotowaniem aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości oraz innymi czynnościami notarialnymi. Ich wysokość zależy od wartości nieruchomości oraz stawek notariusza.

   Prowizja bankowa to opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu hipotecznego oraz obsługę kredytu. Wysokość prowizji bankowej zależy od umowy kredytowej oraz indywidualnych warunków oferowanych przez bank. Warto sprawdzić, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu czy zmianę warunków umowy kredytowej.

   Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości – jak go obliczyć?

   Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowy dla osób fizycznych sprzedających nieruchomość. Podatek ten wynosi 19% dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu (np. koszty notarialne, prowizje pośrednika). Warto jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których można uniknąć opodatkowania, np. gdy:

   • sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od jej nabycia,
   • środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe (np. zakup nowej nieruchomości, spłata kredytu hipotecznego).

   Przed sprzedażą domu z kredytem warto sprawdzić, czy można skorzystać z ulg podatkowych oraz jak obliczyć podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości.

   Przygotowanie do sprzedaży domu z kredytem

   Decyzja o sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym rozdziale omówimy kluczowe kroki i czynniki do rozważenia, takie jak prezentacja nieruchomości, formalności i zgody oraz depozyt notarialny.

   Jak sprzedać mieszkanie? Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

   Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży jest kluczowe, gdy sprzedajemy mieszkanie. Pamiętaj, że sposób prezentacji nieruchomości może wpłynąć na proces sprzedaży oraz ostateczną cenę. Oto kilka porad, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży:

   • Uporządkuj i oczyść nieruchomość, aby wyglądała schludnie i przestronnie.
   • Usuń zbędne przedmioty i dekoracje, które mogą odwracać uwagę potencjalnych nabywców.
   • Wykonaj drobne naprawy, takie jak malowanie ścian czy naprawa uszkodzonych elementów.
   • Zadbaj o oświetlenie, aby pomieszczenia wyglądały jasno i przytulnie.
   • Przygotuj dokumentację nieruchomości, taką jak plany, umowy czy zaświadczenia.

   Formalności i zgody – co załatwić w banku?

   W przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem, istnieją pewne formalności i zgody, które muszą być załatwione w banku. Przede wszystkim, bank musi wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. W tym celu należy zgłosić się do banku z wnioskiem o zgodę na sprzedaż oraz przedstawić dokumenty potwierdzające wartość nieruchomości oraz zdolność kredytową potencjalnego nabywcy. Bank może również wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak umowa przedwstępna czy zaświadczenie o spłacie kredytu.

   Depozyt notarialny – na czym polega i kiedy jest potrzebny?

   Depozyt notarialny to forma zabezpieczenia transakcji, polegająca na wpłaceniu przez nabywcę określonej kwoty na rachunek notariusza. Depozyt notarialny jest często stosowany w przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem, aby zabezpieczyć interesy obu stron. Depozyt notarialny jest potrzebny, gdy:

   • istnieje ryzyko, że kupujący/sprzedający nie będzie w stanie sfinalizować transakcji,
   • sprzedający chce mieć pewność, że nabywca jest zainteresowany zakupem nieruchomości,
   • strony chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami po sfinalizowaniu transakcji.

   W przypadku depozytu notarialnego, należy przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak umowa przedwstępna, zaświadczenie o wpłacie depozytu oraz ewentualne aneksy do umowy. Warto również pamiętać, że depozyt notarialny podlega opodatkowaniu, a jego wysokość może być ustalona indywidualnie przez strony transakcji.

   Podsumowanie

   W artykule omówiliśmy najważniejsze aspekty związane ze sprzedażą domu z kredytem. Przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat możliwości sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką oraz porównaliśmy sprzedaż domu z kredytem do sprzedaży mieszkania z kredytem. Następnie przedstawiliśmy procedurę sprzedaży nieruchomości z kredytem krok po kroku, omawiając takie zagadnienia jak przygotowanie dokumentów sprzedaży, uzyskanie zgody banku na sprzedaż, zawarcie aktu notarialnego oraz wykreślenie hipoteki.

   W kolejnym rozdziale omówiliśmy finansowe aspekty sprzedaży domu z kredytem, takie jak spłata kredytu, wcześniejsza spłata kredytu, koszty notarialne, prowizja bankowa oraz podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości. W ostatnim rozdziale przedstawiliśmy przygotowanie do sprzedaży domu z kredytem, omawiając takie kwestie jak prezentacja nieruchomości, formalności i zgody w banku oraz depozyt notarialny.

   Podsumowując, sprzedaż domu z kredytem to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz znajomości wielu aspektów prawnych i finansowych. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak doradcy kredytowi, notariusze czy pośrednicy nieruchomości, aby sprawnie przeprowadzić transakcję i uniknąć ewentualnych problemów.

   ZADZWOŃ I ZAPYTAJ, POMOŻEMY!
   Nie wiesz, jak rozwiązać swój problem z nieruchomością? Chętnie rozwiążemy go za Ciebie!
   Posiadasz udział w mieszkaniu, domu lub działce? Nie możesz dogadać się z innymi współwłaścicielami nieruchomości? Masz już dość robienia opłat za coś, z czego nie masz pożytku? Chcesz pozbyć się zobowiązań? Podjąłeś decyzję o sprzedaży nieruchomości z dożywotnikiem? A może chcesz spieniężyć posiadane udziały? Skontaktuj się z nami.
   Opinie naszych klientów:
    
   KIEDY MOŻEMY CI POMÓC?
   Jeśli posiadasz:

   mieszkanie /dom z wadą prawną,

   nieruchomość (również zadłużoną dużo powyżej wartości),

   udziały 1/2, 1/4, 1/6, 1/8 itp.,

   mieszkanie ze służebnością,

   mieszkanie z dożywociem,

   mieszkanie z lokatorem,

   mieszkanie z egzekucją komornika (wstrzymywanie egzekucji),

   mieszkanie z jakimkolwiek innym problemem prawnym.

   Kupimy każdą nieruchomość za gotówkę.
   Pieniądze otrzymasz w ciągu 24 godzin!
   NASZ ZESPÓŁ

   Jesteśmy zgranym zespołem, który kieruje się w pracy tymi samymi wartościami. Właśnie dlatego zyskaliśmy uznanie wśród licznej grupy klientów. Pozytywna atmosfera, którą budujemy, wzajemna motywacja do działania i staranność w realizacji wszelkich transakcji ułatwiają nam ciągły rozwój, o który dbamy w trosce o zadowolenie osób potrzebujących naszego wsparcia. Podejmując z nami współpracę, decydujesz się na pomoc wysoko wykwalifikowanego personelu, który świetnie sprawdzi się w tzw. zadaniach specjalnych. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Jako firma funkcjonujemy już od 2013 roku. Właśnie dlatego doskonale wiemy, jakie są oczekiwania naszych klientów i co zrobić, by obie strony były w pełni zadowolone.
   Skontaktuj się z nami i sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc. Przekonaj się, czym jest rzetelna firma. Zapraszamy!

   Skorzystaj z profesjonalnej obsługi prawnej oraz ze wsparcia specjalistów ds. nieruchomości.
   Nie wiesz, co zrobić, by rozwiązać swój problem z nieruchomością?
   Możesz nam zaufać!
   Nasza firma została wyróżniona licznymi certyfikatami, które otrzymaliśmy dzięki pozytywnym opiniom naszych klientów
   NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

   Tak, oczywiście, że warto skorzystać! Szczególnie w sytuacji chęci szybkiej finalizacji sprzedaży nieruchomości. Polecamy również w wypadku zajęcia przez komornika, gdy każdy dzień zwłoki powoduje rosnące odsetki od długu. Takie rozwiązanie jest korzystne w każdej sytuacji gdy musisz ekspresowo sprzedać nieruchomość.

   Skup nieruchomości polega na odkupieniu od właściciela nieruchomości w ekspresowym tempie za gotówkę, bez względu na stan prawny.

   Shopping Basket